close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 12 grudnia 2018

  – Jestem zaszczycony, że w tak wyjątkowym roku dla Polski, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, mogę przekazać do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego „Virtuti Militari”, który należał do Aleksandry Piłsudskiej – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas uroczystości, która odbyła się w siedzibie MSZ w Warszawie.

  Na terenie Pensylwanii odnalazła się niezwykle cenna pamiątka historyczna - order Virtuti Militari Aleksandry Szczerbińskiej-Piłsudskiej, żony Marszałka Józefa Piłsudskiego. Order w darze dla Muzeum J. Piłsudskiego w Sulejówku postanowił przekazać Pan Edward Bonk – Amerykanin polskiego pochodzenia, kolekcjoner odznaczeń. We współpracy z Departamentem Prawno-Traktatowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych po odznaczenie udał się wicekonsul Mateusz Gmura. Przekazanie, po podpisaniu odpowiednich dokumentów, odbyło się w miejscowości Roaring Brook Twp, w Pensylwanii.

   

  Ten szczególny dar ma symboliczne znaczenie w świetle tegorocznych obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. Odznaczenie Virtuti Militari Aleksandry Szczerbińskiej-Piłsudskiej zostało przekazane na rzecz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, gdzie będzie zajmowało swoje wyjątkowe miejsce pośród innych precjozów.

   

  Komunikat MSZ: https://www.msz.gov.pl/pl/p/msz_pl/aktualnosci/wiadomosci/cenny_dar_dla_muzeum_jozefa_pilsudskiego_w_sulejowku

   

  www
  IMG_0425

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: