close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 24 października 2017

  Listopad to ostatni moment, by złożyć wniosek o paszport, który będzie gotowy przed świętami Bożego Narodzenia. Nie czekaj i już teraz zarezerwuj wizytę w Konsulacie przez serwis www.e-konsulat.gov.pl!

  Wielu Polaków z nowojorskiego okręgu konsularnego odwiedza swoje rodziny w Polsce właśnie w okresie świątecznym. Ważne, by pamiętać, że każdy obywatel polski powinien okazać ważny polski paszport przekraczając granicę Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od innych posiadanych obywatelstw.

   

  Obecnie czas oczekiwania na paszport biometryczny to około 3-4 tygodni, także osoby składające wniosek w listopadzie nadal mają szansę na otrzymanie dokumentu przed wyjazdem pod koniec grudnia. Zachęcamy do rejestracji wizyty paszportowej na www.e-konsulat.gov.pl – należy wybrać kraj (Stany Zjednoczone), placówkę (Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku) i ‘Sprawy paszportowe’, a następnie dzień i godzinę wizyty z dostępnych terminów.

   

  Polski obywatel, który chce złożyć wniosek o wydanie paszportu, powinien na umówioną wizytę przynieść swój dotychczasowy polski paszport, jedno zdjęcie biometryczne oraz gotówkę na opłatę. W niektórych przypadkach wymagane są dodatkowe dokumenty, np. odpis polskiego aktu urodzenia lub polskiego aktu małżeństwa – zachęcamy do przeczytania szczegółowych informacji na naszej stronie internetowej.

   

  Osoby, które nigdy nie posiadały polskiego paszportu, lub ich ostatni dokument paszportowy utracił ważność przed 1 stycznia 2002 r. muszą najpierw uzyskać dokument potwierdzający obywatelstwo polskie. Aby złożyć wniosek o paszport dla dziecka obywateli polskich urodzonego w USA, trzeba zarejestrować jego akt urodzenia w polskim rejestrze stanu cywilnego, czyli dokonać transkrypcji. W podobnym trybie rejestruje się związek małżeński zawarty w Stanach Zjednoczonych.

   

  W odróżnieniu od spraw prawnych i obywatelskich, które należy załatwiać w urzędzie konsularnym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania danego obywatela, wniosek o wydanie paszportu można złożyć w dowolnym konsulacie lub w Urzędzie Wojewódzkim w Polsce. Konsulowie honorowi nie przyjmują wniosków paszportowych.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: