close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 2 lutego 2017

  W czwartek 19 stycznia br. w Konsulacie Generalnym odbyła się ceremonia pasowania Wielkiego Marszałka 80. Parady Pułaskiego 2017 Sławomira Platty. Gości powitał Konsul Generalny Maciej Golubiewski. Pan Konsul odczytał też list przesłany do nowego Marszałka przez Pana Ambasadora Piotra Wilczka.

  Parada Pułaskiego, odbywająca się w pierwszą niedzielę października na reprezentacyjnej Piątej Alei na Manhattanie, to największe polonijne wydarzenie w nowojorskim okręgu konsularnym. Bierze w nim udział ponad 250 000 Amerykanów polskiego pochodzenia, nie tylko z Nowego Jorku i okolic, którzy z dumą eksponują swoje polskie pochodzenie i przywiązanie do ojczystych tradycji. Jest to jedna z największych parad etnicznych w Nowym Jorku i druga najstarsza po paradzie Św. Patryka. W polonijnych miejscowościach i dzielnicach Nowego Jorku wybierani są lokalni marszałkowie i miss, reprezentujący lokalne społeczności na paradzie. Swoje kontyngenty prezentują również parafie, szkoły dokształcające, organizacje i firmy polonijne ze stanów Nowy Jork, Connecticut i New Jersey. Paradę organizuje General Pulaski Memorial Parade Committee, Inc, na której czele od lat stoi Richard Zawisny - polski przedsiębiorca, urodzony  w USA.

   

  Podczas czwartkowych uroczystości pogratulował on Sławomirowi Placie, a w wygłoszonym przemówieniu wspomniał o całorocznych przygotowaniach do Bankietu i wydarzeń związanych z Paradą. Zaznaczył także, że miesiąc październik, w którym odbywa się Parada jest również miesiącem Polskiego Dziedzictwa w USA, dlatego tym bardziej jest to okazja do przypomnienia wszystkim Amerykanom o bliskiej więzi i braterstwie pomiędzy Polską i Ameryką, trwającymi już od czasów Kazimierza Pułaskiego i Tadeusza Kościuszki oraz o ich zaangażowaniu w walkę o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Następnie Victoria Knapik odśpiewała wspólnie z zebranymi hymny narodowe,  a ks. Jacek Woźny wygłosił inwokację. Głos zabrała również Dr. Donna M. Koch-Kapturski - Wielki Marszałek 79. Parady Pułaskiego, która następnie przekazała uroczyście szarfę Wielkiego Marszałka Sławomirowi Placie.

   

  Tegoroczny Wielki Marszałek Parady Pułaskiego, Sławomir Platta, mieszkający od 17 lat w Stanach Zjednoczonych, jest adwokatem i założycielem kancelarii prawnej The Platta Law Firm, mieszczącej się w Dzielnicy Finansowej na Dolnym Manhattanie. Od dziesięciu lat, prowadząc kancelarię, udziela również darmowych porad prawnych oraz wsparcia finansowego wielu instytucjom, w tym Dobrej Polskiej Szkole, PSO-Polish Student Organization, Chopin & Friends Festival, PAFF. Uczestniczył też w Radzie Polonijnej działającej przy Konsulacie; i w przeszłości wielokrotnie współpracował z placówką przy realizacji zadań i projektów (np. Seminarium Prawne). W swoim przemówieniu podziękował wszystkim za przybycie oraz za udzielone mu poparcie. Jako swój cel wskazał sprawienie, aby Parada Pułaskiego znów stała się Wielka, w osiągnięciu czego ma mu pomóc zorganizowanie wydarzeń towarzyszących Paradzie, takich jak polsko-amerykański koncert w Central Parku. Jako Wielki Marszałek zadeklarował aktywną współpracę z organizacjami polonijnymi, Polonią oraz nauczycielami polonijnymi, aby jak największa liczba osób wzięła udział w tegorocznej  Paradzie Pułaskiego. Obecni na uroczystości przedstawiciele Związku Podhalan odśpiewali Marszałkowi „Sto lat”, a na zakończenie wspólnie odśpiewane zostały pieśni „Boże, coś Polskę” oraz „God Bless America”, po czym goście zostali zaproszeni na poczęstunek. Muzyczną oprawę uroczystości zapewnili Slavic Arts Ensemble oraz pianista Robert Bronchard.

   

  Na styczniową uroczystość w Konsulacie przybyło ponad 200 osób. Wśród zaproszonych byli przedstawiciele władz lokalnych:, m.in. Radny Stanu Nowy Jork Pan Joseph Lentol i Prokurator Okręgowy dzielnicy Staten Island Pan Michael McMahon.

  znamienici goscie podczas Sashingu i KG
  górale KG z Małżonką i Marszałek

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: