close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 21 lipca 2017

  W czerwcu br. uruchomiono portal internetowy Polonika stworzony z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którym gromadzone są informacje o obiektach polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą.

  Baza internetowa pod adresem www.polonika.gov.pl obejmuje obiekty nieruchome powstałe do 2000 r. na ziemiach, które nie znajdowały się w granicach RP. Na stronę www.polonika.gov.pl składa się obecnie 5 wyszukiwarek i ponad 400 haseł z zakresu malarstwa, rzeźby i założeń urbanistycznych na obszarze ponad 50 państw.

   

  Wśród nich znaleźć można nie tylko zabytki sztuki i architektury, które są dziełami  polskich artystów, ale również prace ufundowane przez Polaków lub odnoszące się do polskiej  tematyki. Celem przedsięwzięcia – bazy poloników – oprócz promowania polskiego dziedzictwa narodowego, jest zwiększenie szans Ministerstwa na odnalezienie kolejnych „polskich obiektów”, zdobycie informacji o stanie ich zachowania oraz zwiększenie szans na podjęcie działań zmierzających do ocalenia polskiej spuścizny  artystycznej poza granicami kraju.

   

  Portal Polonika prowadzony  jest przez Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN. W aktualizowaniu nowych i opracowywaniu nowych haseł na stronie zaangażowani są historycy sztuki oraz konserwatorzy. Do procesu tworzenia bazy zachęca się w szczególności Polaków mieszkających czy też pracujących poza granicami Rzeczypospolitej. Każda osoba odwiedzająca stronę może zgłosić nowe obiekty lub aktualizacje opublikowanych już informacji.

   

  Serdecznie zapraszamy do współtworzenia portalu Polonika!

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: